آشنایی با طراحی و مراحل ساخت سونا بخار + نکات طلایی پیش از ساخت سونا

مراحل ساخت سونا بخار

مراحل ساخت سونا بخار

ساخت سونا بخار امروزه با توجه به نیاز مردم به محیطی جهت آرامش پیدا کردن، با افزایش چشمگیری روبرو شده است. به طور کلی امروزه از لحاظ پزشکی ثابت شده است که استفاده دوره ای از سونا بخار تا حد قابل توجهی می تواند در دفع بیماری ها و دردهای مزمن موثر واقع شود.

به طور ‌کلی استفاده از این اتاق ها سبب می شود تا عضلات افراد به خوبی منبسط شده و رگ های خونی به طور مطلوب به سلول های بدن خون رسانی کنند. به این ترتیب با خون رسانی بهتر بدن به خوبی می تواند خود را ترمیم کرده و از امراض و بیماری ها دور کند. اما پیش از ساخت سونا بخار باید به نکات متعددی توجه شود.

رعایت نکردن این نکات می تواند به طور موثری در بازدهی سونا بخار تاثیر گذار باشد. از همین رو رعایت چندین نکته لازم در هنگام طراحی سونا لازم و ضروری است‌. در ادامه به بیان این نکات خواهیم پرداخت.

سونا بخار چیست؟

پیش از آنکه به بیان نکات مرتبط با طراحی و ساخت سونا بخار بپردازیم، بهتر است در وهله اول با این سیستم بیشتر آشنا شویم. به طور کلی سونا بخار به اتاقی گفته می شود که در آن چندین سیستم اصلی وظیفه ایجاد محیطی مرطوب و گرم را بر عهده دارند. یکی از این سیستم ها دما و سیستم دیگری بخار موجود در سونا را کنترل می کند.

به طور کلی در اتاق های سونای بخار دما حدود ۴۲ تا ۵۲ درجه سانتی گراد ثابت نگه داشته می شود. رطوبت نسبی موجود در اتاق نیز تقریبا به ۱۰۰ درصد نزدیک است. وجود رطوبت بالا در اتاق سونا سبب شده تا اکثر پزشکان استفاده از سونا بخار را به افرادی که به بیماری های ریوی نظیر آسم مبتلا هستند، کمتر توصیه کنند.

مراحل ساخت سونا بخار

پیش از طراحی و ساخت سونا بخار باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به طور کلی عوامل متعددی پیش از طراحی و ساخت سونا بخار باید مورد توجه قرار گیرند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فضای مورد نظر

پیش از آنکه به ساخت سونا بخار در مجموعه و یا ساختمان خود بپردازید، توصیه می شود که پیش از هر کاری فضای مورد نظر را بررسی کنید. تا به این ترتیب از وجود امکان ساخت این اتاق در فضا اطمینان حاصل کنید.

دمای سونا

گام دومی که پیش از طراحی و ساخت سونا بخار باید مد نظر قرار گیرد، دمای سونا است. همانطور که گفته شد دمای سونا بخار باید عددی بین ۴۲ تا ۵۲ درجه سانتی گراد باشد. عمدتا تجهیزات و وسایل گوناگونی در جهت افزایش دمای سونا مورد استفاده قرار می گیرند. اما در سونا بخار عمدتا تجهیزات مولد بخار وظیفه افزایش دمای محیط اتاق را بر عهده دارند.

رطوبت سونا

از دیگر نکاتی که پیش از طراحی و ساخت سونا بخار باید تحت بررسی قرار گیرد، رطوبت موجود در سونا است. به طور کلی در صورتی که رطوبت سونا بخار به خوبی تامین نشود، این سیستم ها از بازدهی بسیار کمی برخوردار خواهند بود. همانطور که گفته شد، عمدتا رطوبت سونا بخار باید به ۱۰۰ درصد نزدیک شود‌ برای رسیدن رطوبت به این عدد عمدتا از تجهیزاتی به نام مولد بخار استفاده می شود.

به طور کلی این تجهیزات برای آنکه بتوانند به طور موثری در محیط بخار تولید کنند، نیاز دارند که به طور مداوم توسط خطوط انتقال آب تغذیه شوند. پس از آنکه آب وارد سیستم شد، تجهیزات شروع به متعادل سازی آب کرده و آن ها را به سمت سیستم های گرمایشی هدایت می کنند.

در سیستم های گرمایشی، آب تحت حرارت بسیار بالایی قرار می گیرد تا به این واسطه آب بجوشد، بخار حاصل از جوشش آب توسط خطوط مشخصی در محیط سونا پراکنده می شوند.

لازم به ذکر است که هر چه سیستم گرمایشی توان بیشتری داشته باشد، می تواند در مدت زمان کمتری بخار مورد نیاز اتاق را فراهم کند.

پیش از ساخت سونا بخار باید به چه نکاتی توجه کرد؟

طراحی فضای سونا

گام بعدی در طراحی و ساخت سونا بخار، طراحی اتاق است. به طور کلی به منظور طراحی صحیح و اصولی باید سه گام قبل را با دقت رعایت کرد. لازم به ذکر است که در طراحی اتاق سونا طراحان باید به ارتفاع و مساحت سونا توجه بسیاری کنند.

به طور کلی هر چه ارتفاع و مساحت سونا بیشتر باشد، امکان به هدر رفتن انرژی گرمایی بیشتر خواهد بود. به این ترتیب هزینه های ناشی از تامین گرما و بخار لازم در سونا های بخار با فضای زیاد بسیار سنگین است.

متریال به کار رفته در سونا

از دیگر نکاتی که در هنگام طراحی و ساخت سونا بخار باید تحت بررسی قرار گیرد، متریال به کار رفته در سونا است. همانطور که گفته شد، در سونا بخار عمدتا رطوبت بسیار زیادی وجود دارد‌. از همین رو باید در ساختار سکو ها و دیواره ها باید از متریالی استفاده شود که ضمن مقاومت در برابر رطوبت، در برابر دما نیز از خود مقاومت نشان دهد. در همین راستا عمدتا در سونا بخار از کاشی ها و سرامیک ها در دیواره ها و سکو ها استفاده می شود.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *