نکات مهم در ساخت استخر خانگی + معرفی انواع استخر خانگی

ساخت استخر خانگی

نکات مهم در ساخت استخر خانگی

ساخت استخر خانگی امروزه به یکی از چالش های جدی کارفرمایان و مجریان طرح تبدیل شده است. از آنجایی که شنا کردن در استخر های خانگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، امروزه اکثر مردم به دنبال آن هستند که در منزل خود استخر های خانگی برپا کنند.

این استخر ها عموما در طرح ها و اندازه های گوناگون و متناسب با ساختمان مورد نظر طراحی و ساخته می شوند. اما پیش از ساخت استخر خانگی باید به نکات متعددی توجه نمود که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

ساخت استخر خانگی بتنی

انواع استخر خانگی پرکاربرد

پیش از آنکه به نحوه ساخت استخر خانگی بپردازیم، بهتر است در وهله اول با انواع استخر خانگی پرکاربرد آشنا شویم. به طور کلی بر اساس شرایط و متریال موجود، عمدتا دو نوع از استخر ها مورد قبول مردم واقع می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استخر بتنی

همانطور که از نام این نوع از استخر ها مشخص است، در ساختار این استخر ها عمدتا از بتن استفاده می شود. این استخر ها در ابعاد و اندازه های گوناگونی طراحی و تولید می شوند. به طور کلی از آنجایی که بتن از حفره های متعددی تشکیل شده است، جلبک ها و باکتری ها به راحتی می توانند رشد کنند. از این رو باید به طور مداوم وضعیت سلامت استخر ها تحت بررسی قرار گیرد.

لازم به ذکر است ساخت استخر خانگی بتنی سبب می شود تا افراد از یک استخر با استحکام بسیار بالا بهره مند شوند. اما مشکل اساسی که این استخر ها دارند، هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار بالای آن ها است.

استخر فایبرگلاسی

ساخت استخر خانگی فایبرگلاسی نیز امروزه مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. به طور کلی در ساختار این استخر ها عمدتا از رزین و الیاف استفاده می شود. عمدتا این استخر ها نیز مانند استخر های بتنی از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند.

همچنین استخر های فایبرگلاسی به علت ساختار بدنه ای که دارد، به تمیزکاری کمتری نسبت به سایر استخر ها نیاز دارد. اما این استخر عمدتا به صورت پیش ساخته بوده و افراد در طراحی آن ها نقشی ندارند.

پیش از ساخت استخر خانگی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به طور کلی پیش از ساخت استخر خانگی باید به نکات متعددی توجه کرد از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

متریال و یا مصالح

به طور کلی اولین گام برای ساخت استخر خانگی، تعیین متریال و مصالح مورد استفاده است.

همانطور که گفته شد، اکثر مردم استخر های بتنی و فایبرگلاسی را برای ساخت انتخاب می کنند. استخر های فایبرگلاسی عمدتا از رزین و الیاف و استخر های بتنی عمدتا از بتن ساخته شده است. در صورتی که افراد بخواهند استخر مورد نظر خود را از نوع بتنی انتخاب کنند، باید علاوه بر در نظر گرفتن مقدار بتن مورد نیاز، کاشی ها و سرامیک های کف استخر را نیز برآورد کنند.

به طور کلی انتخاب مصالح و متریال به کار رفته در ساختار استخر خانگی مورد نظر می تواند شما را چند گام در مسیر ساخت استخر جلو بیندازد.

پیش از ساخت استخر خانگی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ابعاد محیط

پیش از آنکه به انتخاب و یا طراحی استخر خود بپردازید بهتر است در وهله اول ابعاد موجود در محیط خود را تحت بررسی قرار دهید و ببینید که آیا ساخت استخر خانگی مورد انتظار شما در چنین فضایی امکان پذیر است یا خیر. سپس با توجه به جواب سوال خود به طراحی و حتی انتخاب طراحی مورد نظر برای استخر خود بپردازید.

لبه استخر

از دیگر نکاتی که پیمانکاران باید پیش از ساخت استخر خانگی در نظر بگیرند، می توان به لبه استخر ها اشاره کرد.

به طور کلی لبه های استخر ها باید به گونه ای طراحی و تولید شده باشند که در برابر انبساط ها و انقباض های ناشی از تغییرات دما از خود مقاومت نشان دهند. از طرفی این لبه ها باید از طول عمر بالایی برخوردار باشند و سطحی لغزنده را ایجاد نکنند.

هزینه تعمیرات و نگهداری از استخر

از دیگر نکاتی که پیش از ساخت استخر خانگی باید در نظر گرفت، هزینه های ناشی از تعمیرات و نگهداری استخر ها است. به طور کلی هر نوع سازه ای پس از ساخته شدن به تعمیرات و نگهداری نیازمند هستند. استخر ها هم از این قاعده مستثنی نبوده و برای افزایش طول عمر آن ها باید تحت تعمیرات و نگهداری قرار گیرند.

به طور کلی تعمیرات استخر ها که مربوط به نگهداری استخر می شوند، به بخش های گوناگونی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعمیرات مختص به بخش تاسیسات مانند پمپ ها و سبد مو و…
  • نگهداری و تمیز کاری آب استخر
  • تعیین دوره ای میزان PH آب موجود در استخر
  • گندزدایی آب استخر به وسیله کلر

هر یک از این بخش ها ضمن صرف هزینه تا حد زیادی وقت افراد را می گیرد. از همین رو توجه به تعمیرات و نگهداری پیش از ساخت استخر خانگی امری مهم و حیاتی به شمار می رود.

 

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *