مزایای استخر پیش ساخته + بررسی انواع استخرهای پیش ساخته

مزایای استخر پیش ساخته

مزایای استخر پیش ساخته چیست و انواع این استخر ها کدامند؟

مزایای استخر پیش ساخته سبب شده تا کارفرمایان از این استخر ها به وفور در ساختمان ها استفاده می کنند. به طور کلی اکثر مردم امروزه از استخر های بتنی در ساختمان های خود بهره می گیرند. این استخر ها اگر چه دوام و استحکام بسیار بالایی دارند، اما مدت زمان ساخت استخر از نوع بتنی بسیار زیاد است. چرا که برای ساختن این استخر ها باید در ابتدا عملیات هایی از قبیل گودبرداری، آرماتوربندی، بتن ریزی، کاشی کاری و … انجام شود.

این در حالی است که بسیاری از مردم به دنبال آن هستند که در مدت زمان کمتری به استخری با همان استحکام و دوام دست پیدا کنند. به طور کلی استخر های پیش ساخته به افراد این امکان را می دهد که با صرف زمان کمتر به استخری با کیفیت بسیار بالا دست پیدا کنند. در ادامه به بیان مزایای استخر پیش ساخته خواهیم پرداخت.

انواع استخر پیش ساخته

پیش از آنکه به بیان مزایای استخر پیش ساخته بپردازیم، بهتر است در وهله اول، با انواع این استخر آشنا شویم. به طور کلی استخر های پیش ساخته به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

استخر پیش ساخته برزنتی

به طور کلی استخر های پیش ساخته برزنتی از دو بخش کلی قاب فلزی و نیز برزنت ساخته شده اند. قاب فلزی به کار رفته در این نوع از استخر های پیش ساخته وظیفه دارد تا قالب کلی استخر را شکل دهد. به طور کلی قالب این استخر ها عمدتا به شکل های کروی، بیضی شکل و مستطیلی وجود دارد. پس از آن که قالب کلی در این استخر ها تعبیه شد، پارچه برزنتی روی سطح استخر ها را پوشش می دهد.

به طور کلی یکی از مزایای استخر پیش ساخته برزنتی، توانایی استفاده از آن به صورت درون زمینی و برون زمینی است.

مزایای استخر پیش ساخته چیست

استخر پیش ساخته فایبرگلاسی

از دیگر انواع استخر های پیش ساخته، می توان به استخر های فایبرگلاسی اشاره کرد. به طور کلی در ساختار این استخر ها از رزین و الیاف استفاده شده است. به عبارتی دیگر استخر های فایبرگلاس به نوعی در زمره استخر های کامپوزیتی قرار می گیرند.

ترکیب رزین و الیاف موجود در این نوع از استخر های موجود سبب می شود تا استخر پیش ساخته فایبرگلاس از دوام و استحکام بسیار بالایی و در حد استخر های بتنی برخوردار شود. به همین دلیل این نوع از استخر های پیش ساخته نسبت به سایر استخر های موجود از طرفداران بیشتری برخوردار هستند.

به طور کلی استخر پیش ساخته فایبرگلاس هم به صورت درون زمینی و هم به صورت برون زمینی قابل استفاده هستند.

مزایای استخر پیش ساخته

یکی از مهمترین مزایای استخر پیش ساخته فایبرگلاسی و برزنتی، سرعت در نصب آن ها است.

در حالت کلی به دلیل آن که این استخر ها از ساخته شده و آماده هستند، برای استفاده تنها نیاز به نصب در محل معین دارند. اما این استخر ها علاوه بر مزایای ذکر شده، از مزایای متعدد دیگری نیز برخوردار هستند که در ادامه به بیان هر یک خواهیم پرداخت.

تنوع در طرح

یکی از مزایای استخر پیش ساخته، تنوع در طرح است. به طور کلی استخر های پیش ساخته در طرح ها و اندازه های گوناگونی طراحی و تولید می شوند تا به این واسطه پاسخگوی تمام نیاز کارفرمایان مبنی بر انتخاب استخر با اندازه و طرح مورد علاقه خود باشند.

تمیزکاری بسیار آسان

از دیگر مزایای استخر پیش ساخته می توان به تمیزکاری بسیار کم آن ها اشاره کرد. به طور کلی یکی از بزرگترین عیب های استخر های بتنی داشتن منافذ متعدد است. وجود این منافذ سبب می شود تا انواع باکتری ها و جلبک ها در آب رشد پیدا کرده و در نتیجه PH آب تغییر کند.

به این ترتیب دایما باید دیواره ها و کف استخر بتنی تمیز گردد. این در حالی است که در استخر های پیش ساخته سطح بدنه کاملا صاف و صیقلی است. از همین رو امکان رشد جلبک ها و باکتری ها در سطح دیواره ها بسیار کمتر از استخر های بتنی است.

مزایای استخر پیش ساخته نسبت به بتنی

سازگار با نمک

از دیگر مهمترین مزایای استخر پیش ساخته می توان به سازگاری آن ها با نمک اشاره کرد.

به طور کلی استخر های بتنی علاوه بر آنکه فرآیند تمیز کاری بسیار پیچیده ای دارند، در برابر نمک موجود در آب نیز از خود ضعف نشان می دهند‌. به طور کلی نمک موجود در سطح آب استخر سبب می شود تا بتن موجود در دیواره ها آسیب ببیند. اما از آنجایی که عموما در استخر های پیش ساخته از رزین استفاده می شود، این استخر ها در برابر نمک از خود مقاومت نشان داده و به هیچ عنوان دچار آسیب دیدگی نمی شوند.

قیمت پایین تر

از دیگر مزایای استخر پیش ساخته می توان به هزینه تمام شده بسیار پایین آن ها اشاره کرد. از آنجایی که این استخر ها نیازی به بتن ریزی و آرماتوربندی ندارند، از هزینه ساخت بسیار پایین تری نسبت به سایر استخر ها برخوردار هستند.

در این مقاله تلاش کردیم شما را با استخرهای پیش ساخته و مزایای آن ، آشنا کنیم. در صورتی که برای طراحی و ساخت استخر و نیز نگهداری استخر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *