مراحل و نحوه ساخت استخر با بلوک سیمانی

ساخت استخر با بلوک

به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که ساخت استخر با روش های متنوعی اجرا می گردد. اصولاً ساخت استخر با بلوک هزینه کمتری را نسبت به دیگر روش های طراحی استخر در بر می‌گیرد. مقاوم‌ سازی دیواره‌ ها و پی استخر های بلوکی یکی از مهمترین و اصلی ترین مزیت های آن ها می باشد.

برای رسیدن به هدف مهم طراحی استخر بلوکی باید ریشه ‌ای از درختان و گیاهان در زمین مورد نظرتان وجود نداشته باشد. طراحی استخر بر روی زمین صاف و مقاوم تاثیر بسیار زیادی روی طول عمر مفید سازه استخر در برابر نشست های احتمالی و همچنین ترکهای ناشی از عوامل متنوع دارد.

شما تنها به طراحی استخر و ساخت آن نباید توجه داشته باشید بلکه مهم است که به خوبی در مورد روش های نگهداری از استخر هم اطلاعات بیشتری به دست آورید. مراحل مهمی که برای ساخت استخرهای بلوکی باید طی شود و شما نیاز است که با این مراحل آشنایی داشته باشید را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات تان در این زمینه افزایش پیدا کند.

ساخت استخر با بلوک

مراحل ساخت استخر با بلوک

برخی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحلی که زمان ساخت استخر با بلوک سیمانی باید طی شود و اهمیت بسیار زیادی دارد و عبارت است از :

  1. خاکبرداری از کاسه استخر :

بر اساس نقشه های ساخت استخر که پیش از شروع در دست دارید باید کاسه استخر را به درستی اندازه گیری کنید و با ۴ عدد میخ اندازه آن را مشخص نمایید. ریسمان کشی نقاط مشخص شده را به هم وصل می کند و سپس مقداری گچ برای دنباله ریسمان جهت مشخص کردن محل خاکبرداری مورد استفاده قرار خواهید داد.

در صورتی که آب های سطحی استخر و خطر نفوذ آب از اطراف استخر به درون فضا وجود داشته باشد برای آب بندی و عایق کردن دیوارهای بیرونی استخر موقع ریسمان کشی و متر زدن باید اندازه ها را بیشتر در نظر بگیرید.

مرحله خاکبرداری یکی از مهمترین مراحل می باشد که باید برای طراحی استخر با بلوک این مرحله را به درستی انجام دهید.

شما برای اینکه به کف مورد نیاز با مصالح مناسب برسید نیاز است که زهکشی را به درستی در استخر انجام دهید.

  1. رگلاژ کردن کف استخر :

در صورتی که خاکبرداری از کاسه استخر با وسایل و ماشین های مکانیکی مانند بیل مکانیکی و لودر دارای ضربه چنگال‌های بیل مکانیکی شود باید بدانید که محل خاکبرداری ممکن است خرد گردد. در این صورت برای رسیدن به خاک بکر شما به برداشت حداقل ۱۵سانتیمتر خاک سست نیاز دارید.

این عملیات باید به وسیله انسان یعنی نیروی انسانی انجام شود. بهتر است که در این مرحله ترازو و یا شیب کاسته استخر را برای انجام بتن سازی و قرار دادن بلوک ها آماده سازید.

  1. اجرای بتن در کاسه استخر :

پس از مرحله رگلاژ نمودن و صاف کردن خاک محل برداشت و پیش از اجرای بتن بهتر است که با استفاده از لایه های پلاستیکی ضخامت مناسبی روی کف خاک استخر قرار دهید. پلاستیکی بزرگ به اندازه کل مساحت استخر باید نصب و تهیه شود پس از تنظیم پلاستیک یک لایه ۱۵ سانتی متر در کف استخر ریخته می‌ شود.

این کار شما کمک بسیار زیادی به جلوگیری از جذب ملات به داخل خاک و جلوگیری از ورود آب های سطحی به درون استخر می کند. هر چه که لایه های پلاستیکی ضخامت  بیشتری داشته باشند مقاومت بالاتری هم از خود نشان می‌ دهند. طول عمر مفید لایه های مورد نظر در این صورت افزایش پیدا می ‌کند.

به دلیل فشار زیاد آب های خارجی زمان اجرای بتن با عیاری که حداقل ۱۵۰ باشد بهتر است بتن را درون استخر بریزید. استفاده از چسب بتن برای ساخت استخر با بلوک اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که استخر را به بهترین شکل ممکن آب بندی می کند.

ساخت استخر با بلوک

  1. آرماتورگذاری کف و بدنه استخر :

در صورت ساخت استخر با بلوک های سیمانی باید دو لایه شبکه آرماتور با میلگرد بر اساس مشخصات فنی نقشه کف استخر را به صورت عمودی و با فاصله ۲۰ سانتیمتر در بدنه استخر ایجاد کنید. پس از آرماتورگذاری استخر لوله هایی که مربوط به رفت در کف استخر می باشد را باید به موتورخانه وصل نمایید.

این نمونه از لوله ها پی وی سی یا پروپلین هستند که نصب و اجرای آنها بر اساس مشخصات خاصی می باشد. در این مرحله بلوک ها بر روی هم قرار گرفته می‌ شوند و با استفاده از ملات طوری آنها را می  چینید که هر یک از میلگرد ها از سوراخ بلوک در مرکز سوراخ های بلوک دیگر رد شود.

در این مرحله باید به خوبی بدانید که بلوک ها دو سر هستند و هر یک دارای مشخصات خاصی می باشند. شما باید رج هر یک از بلوک ها را در جای درست قرار دهید تا لوله ها به درستی  کار خود را برای آرماتور بندی انجام دهند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *