حل مشکل تأسیسات استخر

 حل مشکل تأسیسات استخر

 حل مشکل تأسیسات استخر

استخرها از مکان‌های عمومی لذت‌بخشی محسوب می‌شوند که برای عموم مردم یک تفریح به شمار می‌روند. با پیشرفت تکنولوژی بشر این حوضچه‌های مصنوعی از فضایی عمومی به شخصی تبدیل گشته‌اند.

علاوه بر استخرهای عمومی که در سراسر شهرهای بزرگ وجود دارد، در آپارتمان‌های تازه ساز یا آسمان‌خراش‌های غول پیکر نیز از استخر برای رفاه هرچه بیشتر مردم استفاده می‌کنند. گاهی تأسیسات استخر دچار مشکل می‌شود. در این مقاله از وب سایت استخرینو قصد داریم در رابطه با حل مشکل تأسیسات استخر بیشتر صحبت کنیم.

تأسیسات استخر شامل مواردی مانند، سیستم گردش آب، آبنماها و فواره‌ها، سیستم‌های گرمایش یا هیترها، سیستم خودکار کنترل مواد شیمیایی استخر، سیستم روشنایی استخر، سیستم کنترل تأسیسات استخر می باشد.

سیستم روشنایی که تمامی چراغ‌هارا شامل می‌شود؛ لامپ‌های داخل استخر و خارج استخر را تنظیم و  همچنین قابلیت تغییر نور را بر عهده دارد. جهت کنترل نور بهتر در استخرهای عمومی تمام لامپ‌ها را به یک پنل مرکزی متصل می‌کنند.

سیستم‌های روشنایی در قسمت‌هایی مانند بخش داخلی استخر، سکوهای مختلف، آب‌نماها، فواره‌ها، داخل جکوزی و… به چشم می‌خورد. در صورت بروز هرگونه مشکل در این بخش نورسیستم دچار مشکل می‌شود که جهت حل مشکل تأسیسات استخر باید با متخصصین و مهندسان ویژه خودش تماس گرفت.

تأسیسات استخر

سیستم خودکار کنترل مواد شیمیایی غلظت و میزان کلری که در آب استخر باید وجود داشته باشد را تأیین می‌کند. اندازه گیری ph آب به صورت اتوماتیک است و سیستم‌هایی که در این بخش فعالیت می‌کنند عبارتند از سیستمی که به شکل اتوماتیک میزان مواد شیمیایی موجود در آب را اندازه گیری و آنالیز می‌کند‌. دستگاه مخصوص کلر زنی، مخزن اسیدی که با یک پمپ اسید را تزریق می‌کند.

هیترها یا دستگاه‌های گرمایش: از مهم‌ترین تأسیسات استخر هیترها هستند که دمای آب و فضای استخر را کنترل می‌کنند‌.

امروزه سیستم کنترل استخر به صورت تمام خودکار است و بخش‌ها و قطعات به کار رفته تماما به صورت اتوماتیک فعالیت می‌کنند که در این میان می‌توان به چراغ‌ها، آب‌نماها، پمپ‌ها، کنترل‌کننده‌های مواد شیمیایی، جت‌های جکوزی و… اشاره کرد. با تأسیسات اتوماتیک به راحتی می‌توان کنترل سیستم‌ها را به دست گرفت.

تأسیسات استخر

عوارض ناشی از مشکل تأسیسات استخر

عوارضی همانند پریدن رنگ مایو شناگران، تورم پوست، ایجاد دانه‌های سخت، برجسته‌شدن رسوبات یا کف استخر، عدم توازن آب و مشکلاتی همچون گرمکن و پمپ استخر از مشکلات تأسیسات استخر به شمار می‌رود.

رشد جلبک‌ها: پایین بودن غلظت کلر آزاد، دمای زیاد آب و … از مواردی هستند که موجب رشد جلبک‌ها در استخر می‌شوند.

کدر بودن آب: میزان شفافیت آب استخر باید به اندازه‌‌ای باشد که کف استخر معلوم شود.  زمانی که تأسیسات ضدعفونی‌کننده دچار مشکل شوند، موجب کدر شدن آب می‌شوند.

رسوب گرفتگی در استخر: زمانی که مواد معدنی موجود در آب استخر به ویژه کلسیوم از حالت محلول در آیند و به صورت رسوب در در پوسته استخر شکل گیرند رسوب گرفتگی در استخر به وجود می‌آید.

تغییر رنگ آب: رشد جلبک‌ها و حضور عنصرهای فلزی گوناگون دلیل اصلی تغییر رنگ آب استخرها به شمار می‌رود. عناصری همچون منگنز موجب می‌گردند آب استخر به سمت رنگ‌های قهوه‌ای، ارغوانی متمایل شود. همچنین وجود عنصر مس  موجب سبزرنگ شدن آب استخر می‌گردد.

جهت جدا کردن عناصر فلزی گوناگون و حل مشکلات تأسیسات استخر می‌توان به فیلتر کردن آب و لخته‌شدن آن توجه کرد.

کف کردن آب: این مشکل زمانی نمایان می‌شود که مواد محلول در آب و میزان قلیایی بودن مواد بیش از حد طبیعی باشد. تغییر ناگهانی pH و استفاده از سم‌های گیاهی موجب کف کردن آب استخر می‌شوند.

جهت بر طرف کردن این مشکل باید چند قطره از مواد کف زدا را آب مخلوط کرد. اگر این مشکل برطرف نشد بایستی مواردی همچون توازن شیمیایی را در نظر گرفت. به صورت معمول تعویض آب استخر به برطرف کردن مشکلات کمک می‌کند.

آب استخر به دلیل اسیدی بودن خواص خورندگی زیادی دارد. بسیاری از شناگران زمانی که وارد آب می‌شوند بعد از مدت زمانی رنگ مایو خود را از دست می‌دهند که یکی از دلایل آن میزان pH آب است. اسیدی بودن آب، عمر دستگاه‌ها وتجهیزات مکانیکی شرکت را پایین می‌آورد و موجب خسارت و آسیب به جداره‌ها و کف استخر می‌شود.

برای کم کردن غلظت اسیدی بودن آب و از جمله حل مشکل تأسیسات استخر می‌توان به کربنات سدیم اشاره کرد. این ماده به علت خاصیت قلیایی که دارد pH را افزایش می‌دهد.

مشکلات تاسیسات استخر

برعکس اسیدی بودن آب استخر نیز وجود دارد و گاهی قلیایی بودن بیش‌از حد آب استخر مشکلاتی همچون از بین رفتن خواص ضدعفونندگی، را به دنبال دارد. در این حالت احتمال کدر شدن آب وجود دارد جهت کاهش pH  از ترکیباتی همچون سولفوریک اسید، هیدروکلریک اسید، بی سولفات سدیم اشاره کرد.

گاهی اوقات برای تنظیم میزان غلظت آب و رفع کدر شدن آب قسمتی از آب استخر را تعویض می‌کنند. بدین صورت تعادل شیمیایی آب استخر حفظ می‌شود‌.یکی از مشکلات عمده‌ای که در استخرها به چشم می‌خورد، بوی ناخوشایند متصاعد شده از آب استخر است.

بعضی از افراد دلیل این مشکل را مقدار زیاد کلر در آب می‌دانند اما واقعیت ماجرا چیزی دور از این بینش است و دلیل اصلی بوی ایجاد شده کافی نبودن مواد ضد عفونی‌کننده می‌باشد. برای تشخیص این مورد بخشی از آب استخر را به آزمایشگاه می‌برند و مورد برسی قرار می‌دهند.

در استخرها برای از بین بردن کلرآمین موجود در آب از روش شوک دادن به آب استخر استفاده می‌کنند. هرچند که راه‌هایی دیگر مانند تعویض آب استخر وجود دارد.

جمع‌بندی: همان‌طور که در این مقاله برسی کردید؛ حل مشکل تأسیسات استخر به صورت جز به جز است. توجه داشته باشید که امروزه اغلب سیستم‌ها به صورت اتوماتیک هستند و در صورت مشاهده هر گونه مشکل و خرابی باید با تعمیرکاران ویژه و مخصوص شرکت‌های تعمیرات استخر تماس گرفت.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

کلرزن ‌های مورد استفاده در استخرها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به صورت معمول از سه کلر زن شناور، خطی و اتوماتیک جهت کلرزنی استفاده می‌گردد.

نحوه عملکرد کلرزن سفینه‌ای به چه صورت است؟

با توجه به نیاز آب استخر، قرص یا کپسول کلر را در دستگاه جاسازی کرده و آن را در آب استخر قرار می‌دهیم.

جهت کم کردن نگهداری هزینه‌های استخر چند راه حل پیشنهاد دهید.

تعویض لوله‌های خمیده و فرسوده، جایگزین یک فیلتر بزرگ، کاهش هزینه‌های مصرف برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *