عملکرد فیلتر شنی

عملکرد فیلتر شنی

عملکرد فیلتر شنی

استفاده از فیلتر شنی یکی از متداول ترین راه ها و روش ها برای تصفیه آب استخر می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم عملکرد فیلتر شنی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید فیلتر شنی یا همان صافی شنی از جمله ابزارهای بسیار مهم و شناخته شده می باشد که جهت تصفیه و زلال سازی مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار صافی شنی ها یا تصفیه فیزیکی با به دام انداختن ذرات معلق در لایه‌های بستر فیلتر می باشد.

آب و یا مایعاتی که باید اصلاح شود از قسمت‌های فوقانی دستگاه وارد شده و سپس از لایه‌های بستر صافی عبور کرده و فرآیند زلال سازی از قسمت زیرین فیلتر استخر خارج خواهد شد. توجه داشته باشید تصفیه آب استخر از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید به آن توجه داشته باشید.

کاربرد فیلتر شنی

بهتر است بدانید فیلترهای شنی از جمله پر کاربردترین فیلترهای می باشد که در صنایع مختلف در کاربردهای بسیار گسترده‌تری مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد فیلتر شنی استفاده موثر آن در تصفیه مایعات می باشد.

همچنین در استخرهای شنا، صنایع شیشه، صنایع غذایی، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، صنایع کاغذ سازی، همچنین صنایع فولاد و فلزات صنایع پلاستیک، کلیه سیستم های حرارتی و برودتی، نیروگاه‌ها، پتروشیمی و پالایشگاه ها و … از این فیلتر ها استفاده می شود.

کاربرد فیلتر شنی

تجهیزات فیلتر شنی

بهتر است بدانید در فیلترهای شنی معمولا لایه‌های مختلفی از ماسه های سیلیس با دانه بندی و خلوص متعدد ثابت قرار دارد. با توجه به نوع و ابعاد فیلتر شنی همچنین نازل های مخزن طبیعت اندازه مقدار و سایز ذرات متغیر می باشد. واحد تولیدی دانه سیلیسی به صورت درجه یک و درجه دو طبق استانداردهای جهانی تولید کرده که آنالیز و مشخصات فنی آن ها متفاوت می باشد.

نحوه عملکرد فیلتر شنی

عملکرد فیلتر شنی به این صورت است که  جهت زلال کردن و شفاف سازی آب استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان گفت زمانی که آب از فیلترهای شنی عبور می‌کند ذرات معلقی که در آب ها وجود دارد از جمله شن و ماسه های موجود در آب توسط فیلترهای شنی جذب شده و عبور آب از این محصول به شدت پاکسازی خواهد شد.

بهتر است بدانید عملکرد فیلتر شنی به این صورت است که سطح کیفیت آب را بالا برده و مواد زائد و ضایعات را از آب دریافت می‌کند. آب ها و مایعاتی که باید توسط فیلترهای شنی تصفیه شود معمولاً از قسمت بالایی فیلتر شنی به وارد دستگاه شده و پس از اینکه از لایه های صافی عبور کند و تصفیه سازی آب انجام شود از قسمت پایینی فیلتر شنی خارج خواهد شد.

نحوه تصفیه آب استخر با فیلتر شنی

بهتر است بدانید برای تصفیه معمولاً آب گل آلود توسط لوله های ورودی دستگاه وارد فیلترها خواهد شد. پس از آن پمپ فشار قوی آب توسط فیلتر شن و ماسه و کربن به پایین ارسال می‌شود. در حالی که گل و لای و بقایای کوچک به داخل آب جدا می‌شود. در پایین فیلترهای شنی معمولاً نازل هایی با سوراخ های بسیار کوچک وجود دارند که از عبور شن و ماسه جلوگیری کرده و فقط اجازه عبور آب از این سوراخ ها را می دهد.

همچنین در زیر مخازن فیلترهای تعبیه شده اند که ضایعات فیلتر شده را از بین می‌روند. فیلترهای ماسه و کربن معمولاً در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. معروف ترین و پرکاربردترین آن ها فیلتر شنی عمودی با دو عدسی در بالا و پایین فیلتر می باشد.

نحوه عملکرد فیلتر شنی

برای افزایش سرعت و کیفیت فرآیند‌های فیلتراسیون در دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و فیلتر شن و ماسه باید قبل از پوشش داخلی فیلترها سمباده بزند. به طور کلی می‌توان گفت فیلتر های مسی بسیاری در بازار موجود می باشند که برخلاف برنج از نظر کیفیت بسیار پایین تر بوده و همچنین از قیمت کمتری نیز برخوردار می باشد.

بهتر است بدانید یکی از مراحل یک فیلتر شنی مناسب استفاده از نازل های ساخته شده از جنس مس می باشد.

معمولاً در داخل فیلترها از چهار لایه استفاده می‌شوند که عبارتند از:

  • لایه اول سیلیس با قطر نیم میلیمتر در یک میلیمتر و نیم
  • لایه دوم سیلیس دو درجه از خود دو میلیمتر تا قطر ۳ و نیم میلیمتر
  • لایه سوم ۳ درجه ۴ میلیمتر قطر ۸ میلیمتر
  • لایه چهارم قطر ۸ میلیمتر تا قطر ۱۲ میلیمتر

توجه داشته باشید سیلیس خط شده در مخزن دارای ارتفاع یک متر می باشد و هیچ ارتباطی با نوع و مقدار ظرفیت آن ندارد. بهتر است بدانید هرچه ارتفاع بیشتر باشد سنگ و ماسه بیشتری پرتاب خواهد شد که در تصفیه آب و عبور آب تاثیر منفی دارد.

شستشوی فیلترشنی

در زمان شستن فیلترهای شن و ماسه پس از مدتی متوجه خواهید شد که خاک در شن و ماسه جمع شده است که به نوبه خود باعث می شود تا آب اتلاف شود. مقدار آبی که در این موارد هنگام انجام می‌شود کاهش پیدا می‌کند. شستشوی معکوس را به همان ترتیب شستشو در فیلترهای شنی با برگشت آب استخر به راحتی انجام خواهد شد.

به این ترتیب با وجود جریان برگشتی که همیشه از بالا به پایین است از پایین به بالا انجام خواهد شد. زباله‌ها و ضایعات به سرعت منتقل شده و به فاضلاب ریخته خواهد شد که در اینجا فرآیند شستشوی معکوس رخ می‌دهد. توجه داشته باشید برای فرایند شستشوی عقب ما باید دستگاه را خاموش کرده و دستگاه در آینده شستشوی عقب اجرا کنید.

سپس پمپ را روشن کرده که این کار وجود دو تا سه دقیقه زمان می برد. پس از اتمام کامل شستشوی معکوس پمپ را دوباره خاموش کرده و دستگاه در وضعیت خاموش قرار خواهد داد. سپس دوباره پمپ را به مدت ۳۰ ثانیه روشن کرده که در نتیجه باعث می‌شود تا زباله ها از سیستم تخلیه شود و دوباره باید پمپ دستگاه را بدون فیلتر قرار داده و به کار با دستگاه ادامه داد.

توجه داشته باشید شما بازدیدکنندگان گرامی می توانید عملیات تعویض و شستشوی فیلتر شنی را به تیم تخصصی استخرینو بسپارید. چرا که استخرینو صفر تا صد خدمات استخر را انجام می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان استخرینو تماس بگیرید کافیست به وب سایت  https://estakhrino.com/ مراجعه نمایید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

کاربرد فیلتر شنی در کجاست؟

فیلتر شنی در کاربرد های بسیاری از جمله صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، استخرهای شنا، تصفیه خانه های آب و فاضلاب پتروشیمی و پالایشگاه ها و ... استفاده می شود.

عملکرد فیلتر شنی به چه صورت است؟

فیلتر شنی به این صورت کار می‌کند که آب آلوده و حاوی ذرات معلق داخل آن وارد شده و آب پاک و زلال خارج می شود این دستگاه بهترین راه حل برای کم کردن آلودگی آب در استخر های شنا می باشد.

در فیلتر های شنی از چند لایه استفاده می شود؟

معمولاً در فیلترهای شنی از چهار لایه استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *