دیگ گرمکن استخر

آشنایی با نحوه کارکرد دیگ گرمکن استخر

شنا کردن در استخری که دمای آب آن مناسب نیست، برای هیچکس خوشایند نخواهد بود. به همین دلیل بعد از احداث استخر، یکی از مهم‌ترین اقدامات، تجهیز و راه‌اندازی سیستم گرمایشی است. یکی از مهم‌ترین تجهیزات گرمایشی، دیگ گرمکن استخر است. دیگ گرمکن چیست و چه کاربردی در استخرها دارد؟ در این مطلب به معرفی این دیگ و کارکرد آن خواهیم پرداخت.

درباره دیگ گرمکن استخر بیشتر بدانید

همانطور که می‌دانید، استخرها در دو نوع باز و سرپوشیده قابل استفاده هستند. استخرهای رو باز در فصول سرد سال به دلیل کاهش دما، عملا بلااستفاده می‌شوند. با این حال می‌توان استخرهای رو باز را با گرم‌کردن مجددا قابل استفاده کرد. البته تنظیم دما مربوط به استخرهای سرپوشیده هم می‌شود، اما استخرهای رو باز بیشتر به این تنظیم نیاز دارند.

تعریف دیگ گرمکن استخر

آب وقتی درون دیگ گرمکن استخر یا بخار جریان پیدا می‌کند، دمایی تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد پیدا می‌کند. با ورود آب به منبع‌ کوئل‌دار، دمای آب استخر به صورت غیرمستقیم افزایش می‌یابد. به این ترتیب بدون نگرانی از تغییر دمای محیط، می‌توانید آب استخر را با دمای دلخواه تنظیم کنید.

نحوه کارکرد دیگ گرمکن استخر

به طور کلی دمای مناسب برای شنا کردن در استخر، بین ۲۶ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. در ایام تابستان استخرهای رو باز با تابش مستقیم نور خورشید، دمایی بین ۲۲ تا ۲۶ درجه پیدا می‌کنند که تا حدودی برای شنا مناسب است. با این حال برای گرم‌تر کردن آب استخر در فصول سردتر، باید از سیستم گرمایشی مناسب استفاده کرد. دیگ گرمکن استخر یکی از مهم‌ترین تجهیزات گرمایشی در استخرها محسوب می‌شود.

دیگ گرمکن با کمک سایر تجهیزات گرمایشی، باعث ایجاد دمای ایده‌آل در استخر می‌شود. دیگ گرمکن را در موتورخانه استخر نصب می‌کنند. دیگ گرمکن به همراه مبدل حرارتی و مشعل، آب استخر را گرم می‌کند.

در دیگ آب گرم، آب بعد از عبور از فیلتر به سمت مبدل حرارتی حرکت می‌کند تا به دمای ایده‌آل برسد. آب با وارد شدن به دیگ گرمکن، انرژی لازم را از مشعل دریافت می‌کند. به این ترتیب آب گرم از طریق لوله‌ها وارد استخر می‌شود.

آشنایی با نحوه کارکرد دیگ گرمکن استخر

معرفی انواع دیگ گرمکن

دیگ گرمکن استخر با توجه به فاکتورهای مختلف، دسته‌بندی‌های متفاوتی هم دارد. برخی از فاکتورهای تقسیم‌بندی دیگ‌های گرمکن، عبارتند از تعداد مسیرهای عبور دود، جنس بدنه و نوع سوخت. در ادامه به معرفی انواع دیگ گرمکن خواهیم پرداخت.

انواع دیگ گرمکن بر اساس تعداد مسیرهای عبور دود

منظور از مسیر عبور دود، مسیری است که دود حاصل از سوخت مشعل از آن خارج می‌شود. دیگ‌های گرمکن از نظر تعداد مسیرهای عبور دود به انواع تک پاس، دو پاس، سه پاس، وت بک، کوره برگشتی و درای بک تقسیم می‌شوند. تعداد مسیرهای عبور دود نشان‌دهنده مسیرهایی است که حرارت برای گرم کردن آب طی می کند. برای مثال آب گرم در دیگ‌های دو پاس، دو بار از ابتدای دیگ به انتهای دیگ می‌رود. این آب بعد از طی مسیر به سمت جلو حرکت کرده و در پایان دود حاصل از اشتعال هم از طریق دودکش خارج می‌شود.

نکته: در دیگ‌های کوره برگشتی، هوای گرم با رسیدن به انتهای کوره به جلوی دیگ رانده می‌شود. این هوای گرم در پایان از طریق دودکش خارج می‌شود.

انواع دیگ گرمکن استخر بر اساس جنس بدنه

به طور کلی دیگ‌های گرمکن استخر به دو نوع فولادی و چدنی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این دیگ‌ها خواص و ویژگی‌های خاص خود را دارند. دیگ چدنی به دلیل داشتن پره در محل موردنظر استخر مونتاژ می‌شود. معمولا از دیگ‌های چدنی برای استخرهای خانگی استفاده می‌کنند. از طرف دیگر دیگ‌های فولادی عمر و کارایی بالاتری نسبت به چدنی دارند.

انواع دیگ گرمکن بر اساس نوع سوخت

برای گرم کردن آب در دیگ، باید از سوخت مناسب استفاده شود. این سوخت حرارت را از طریق مشعل به آب می‌رساند. نوع سوخت مورد استفاده در دیگ گرمکن استخر، ممکن است از نوع گاز، گازوئیل یا ترکیبی از آنها باشد.

انواع دیگ گرمکن استخر

استفاده از دیگ گرمکن استخر چه مزایایی دارد؟

یکی از مهم‌ترین مزایای داشتن دیگ آب گرم در استخر، تنظیم بودن دماست. یعنی استخری که دیگ آب گرم دارد، قابلیت استفاده بیشتری نسبت به سایر استخرها دارد. در سایر استخرها آب معمولا سرد است و در بسیاری از ماه‌های سال نمی‌توان از آن استفاده کرد.

برای استخرها یا مجموعه‌های آبی بزرگ هم از دیگ گرمکن استفاده می‌کنند. البته در مجموعه‌های بزرگ باید از چند دیگ استفاده کرد تا در صورت بروز مشکل در یکی از آنها، بتوان آن را از مسیر خارج کرد.

استفاده از دیگ آب گرم از نظر اقتصادی هم بصرفه خواهد بود. به همین دلیل در استخرهای خانگی اغلب از دیگ آب گرم استفاده می‌کنند.

انتخاب دیگ گرمکن استخر

نحوه انتخاب دیگ گرمکن استخر مناسب

انتخاب دیگ آب گرم مناسب برای استخر اهمیت زیادی دارد. برای این که انتخاب مناسب و بهینه‌ای داشته باشید، باید به این نکات توجه کنید:

  • تعداد مسیرهای عبور دود اهمیت زیادی دارد. دیگ‌های دو پاس نسبت به دیگ‌های سه پاس راندمان بسیار پائین‌تری دارند. البته این موضوع بستگی به ابعاد استخر هم دارد. اگر استخر شما بزرگ است از دیگ سه پاس استفاده کنید.
  • ظرفیت حرارتی دیگ انتخاب‌شده، باید متناسب با ابعاد استخر باشد. در غیر این صورت دمای آب به میزان دلخواه نخواهد رسید.
  • جنس دیگ آب گرم هم اهمیت بالایی دارد. اگر استخر شما ابعاد بسیار بزرگی دارد، بهتر است از دیگ فولادی استفاده کنید.

استخرینو؛ تجهیز انواع استخرها

برای این که یک استخر مجهز به سیستم گرمایش مناسب داشته باشید، باید ابتدا تجهیزات مورد نیاز آن را فراهم کنید. استخرینو مجموعه‌ای است که بهترین تجهیزات را در اختیار شما قرار می‌دهد. از طرف دیگر تیم استخرینو آماده همکاری و ارائه مشاوره در خصوص تجهیز انواع استخرهاست.

استفاده از دیگ گرمکن در استخر ضروری است؟

بله، چرا که در صورت عدم استفاده از دیگ آب گرم دمای آب برای شنا مناسب نخواهد بود.

بهترین جنس دیگ گرمکن کدام است؟

دیگ فولادی عملکرد بهینه و عمر بالاتری دارد.

هزینه نصب دیگ گرمکن چقدر است؟

این موضوع بستگی به اندازه استخر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *