فرق سونا و جکوزی چیست؟ + هر آنچه باید درباره سونا و جکوزی بدانید

فرق سونا و جکوزی

فرق سونا و جکوزی چیست؟

فرق سونا و جکوزی می تواند نقش تعیین کننده ای در طراحی و ساخت آن ها داشته باشد. به طور کلی سونا و جکوزی دو دسته از تاسیسات گوناگون پر طرفدار در جامعه هستند که امروزه در کنار استخر ها به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی سونا و جکوزی می توانند در سلامت افراد تاثیر گذار باشند. از همین رو استفاده از این دو سیستم توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شود. اما فرق سونا و جکوزی چیست؟ استفاده از این تجهیزات چگونه می تواند در سلامتی افراد تاثیر گذار باشد؟

تعریف سونا و جکوزی

پیش از آنکه به بیان فرق سونا و جکوزی بپردازیم، بهتر است در گام اول با نحوه عملکرد این دو سیستم بیشتر آشنا شویم. به طور کلی این سیستم ها به واسطه افزایش گرمای محیط می توانند در سلامت افراد تاثیر گذار باشند اما نحوه عملکرد هر یک متفاوت است. در ادامه به بیان نحوه عملکرد و فرق سونا و جکوزی خواهیم پرداخت.

تفاوت سونا و جکوزی چیست

سونا

به طور کلی سونا به اتاقی گفته می شود که با افزایش گرما سبب افزایش آرامش مردم می شود. سونا خود به دو دسته سونا بخار و سونا خشک تقسیم بندی می شود.

  • سونا بخار

سونا بخار به گونه ای طراحی شده است که در آن از بخار آب به عنوان منبع گرمایی استفاده شود. به طور کلی در این اتاق ها بخار آب به وسیله تجهیزات مولد بخار وارد فضا می شود. دمای این نوع از سونا ها عمونا بین ۴۲ تا ۵۲ درجه سانتی گراد قرار دارد. اما این سونا ها عمدتا دارای رطوبت ۱۰۰ درصدی هستند.

  • سونا خشک

از دیگر انواع سونا می توان به سونا خشک اشاره کرد. همانطور که از نام این دسته از سونا ها مشخص است، در سونا خشک عملا رطوبتی وجود ندارد. در این سونا ها عمدتا درجه حرارت بسیار بالایی بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد قرار دارد. اما به یاد داشته باشید که قرار داشتن بیش از اندازه در سونا خشک می تواند تا حد زیادی در سلامت افراد تاثیر منفی بگذارد.

جکوزی

جکوزی ها نوع دیگری از سیستم های پرطرفدار موجود استخر ها و خانه ها هستند. این نوع سیستم ها نیز همانند سونا ها با افزایش گرما به افراد موجود در ساختمان ها آرامش می دهند. به طور کلی فرق سونا و جکوزی در نحوه ایجاد کردن گرما در محیط است. جکوزی بر خلاف سونا از آب گرم جهت افزایش گرما استفاده می کند. در این نوع از سیستم ها آب گرم به وسیله سیستم جت پمپی به درون محیط جکوزی وارد می شود. به این ترتیب آب گرم با شدت زیاد به بدن افراد برخورد می کند.

فرق سونا و جکوزی در چه چیزهایی است؟

حال که با این دو سیستم گرمایش آشنا شدیم بهتر است به بیان فرق سونا و جکوزی بپردازیم. همانطور که گفته شد، تفاوت اصلی این دو سیستم نحوه عملکرد است. در سونا بخار و سونا خشک گرما از طریق تبخیر کردن آب و یا استفاده از مولد های گرمایی استفاده می شود.

محیط این سیستم عموما به شدت گرم است. این در حالی است که در جکوزی گرما از طریق آب گرم به درون محیط وارد می شود. از دیگر تفاوت های سونا و جکوزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فضای سونا و جکوزی

مهمترین فرق سونا و جکوزی، فضای اختصاص یافته به هر یک از این سیستم ها است. به طور کلی سونا ها از یک اتاق نسبتا بزرگ با فضای بسته تشکیل شده اند‌. در این اتاق ها عموما دو ردیف جهت نشستن افراد وجود دارد. این در حالی است که جکوزی می تواند در فضایی کاملا باز قرار داشته باشد.

عموما محیط جکوزی نسبت به محیط سونا کوچکتر است. این محیط ها عمدتا به منظور گردهمایی افراد طراحی شده و ساختاری دایره ای شکل دارد. این سیستم ها عمدتا از یک سکو جهت نشستن برخوردار هستند.

فرق سونا و جکوزی در چه چیزهایی است؟

میزان گرما

می توان گفت که فرق سونا و جکوزی، میزان گرمای تولید شده است. همانطور که گفته شد، سونا ها بر اساس نوعی که دارند می توانند دارای رنج دمایی بین ۴۲ تا ۵۲ و یا ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد را داشته باشند. که این افزایش دما عمدتا بخار آب انجام می شود. این در حالی است که در جکوزی دمای آب نباید از ۴۰ درجه سانتی گراد تجاوز کند. افزایش دما بیش از حد تعیین شده سبب می شود تا افراد حاضر در جکوزی دچار حالت تهوع شوند.

متریال به کار رفته

داشتن متریال گوناگون و متفاوت دیگر فرق سونا و جکوزی است. البته عمدتا متریال به کار رفته در ساختار بدنه جکوزی و سونا بخار تقریبا یکسان است اما متریال به کار رفته در سونا خشک و جکوزی کاملا متفاوت است.

به طور کلی متریال به کار رفته در سونا بخار و جکوزی عمدتا ماده مقاوم در برابر خوردگی ناشی از رطوبت و افزایش از دما باشد. به همین دلیل عمدتا در این دو نوع از سیستم ها از سرامیک و کاشی استفاده می شود. این در حالی است که در سونا خشک عمدتا از چوب ترموود استفاده می شود.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *