فواید سونا + بررسی جامع فواید استفاده از سونا و تفاوت سونا خشک و بخار

فواید سونا

فواید سونا خشک و بخار چیست؟ آیا استفاده از ورزش بهتر نیست؟

فواید سونا خشک و بخار بسیار زیاد است به گونه ای که اکثر پزشکان توصیه می کنند که حداقل در هر هفته یک بار مردم از سونا خشک و یا سونا بخار استفاده کنند. به طور کلی سونا سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان تعرق بدن افزایش پیدا کند. عرق کردن بدن سبب می شود تا سموم موجود در بدن دفع شود.

از طرفی افزایش دمای بدن توسط سونا سبب می شود تا به طور قابل توجهی عضلات منبسط شوند. به همین دلیل است که اغلب مردم پس از استفاده از سونا حس بهتری پیدا کنند. این تنها بخشی از فواید سونا است. در ادامه به طور مفصل درباره فواید استفاده از سونا آن بحث خواهیم کرد.

تفاوت سونا خشک و بخار چیست؟

پیش از آنکه به بیان فواید سونا خشک و بخار آشنا شویم، بهتر است در وهله اول با تفاوت این دو بیشتر آشنا شویم. همانطور که از نام سونا خشک مشخص است، در این نوع از سونا رطوبت بسیار کمتری نسبت به سونا بخار وجود دارد. اما بر اساس ویژگی های ساختاری این نوع از سونا ها، دمای آن بیشتر از سونای بخار است.

به طور کلی دمای سونا خشک به ۱۳۰ درجه سانتی گراد می رسد. این درحالی است که دمای سونا بخار به زحمت به ۶۰ درجه سانتیگراد می رسد.

در سونا بخار آب از طریق سیستم های لوله کشی به صورت افشانه در محیط و در دمای بالا پخش می شوند. این نوع از سونا ها به علت رطوبت بالایی که دارند، توسط اکثر پزشکان توصیه می شوند. در مقابل سونا خشک به علت دمای بالایی که دارد منافذ پوستی را به خوبی باز کرده و گردش خون را بهبود می بخشد. در مقایسه با سونا بخار، عمدتا پزشکان استفاده از سونا خشک را به بیماران خود توصیه می کنند.

فواید استفاده از سونا برای بدن

فواید سونا برای سیستم قلبی عروقی

یکی از مهمترین مزایای استفاده از سونا، برای سیستم های قلبی و عروقی است. به طور کلی سطح استرس انسان ها با افزایش دما در محیطی آرام و بسیار خوب، کاهش پیدا می کند. از آنجایی که استرس به طور مستقیم با وضعیت قلب در ارتباط است، می توان گفت که استفاده از سونا سبب کاهش خطرات ناشی از بیماری های قلبی می شود‌.

از طرفی سونا سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان انقباض عضلات کاهش پیدا کند. به این ترتیب در سطح بدن به طور موثر اندروفین آزاد می شود که این ماده می تواند عملکرد قلب را تا حد قابل توجهی افزایش داده و سموم موجود در بدن را دفع کند.

فواید سونا در بهبود سیستم های قلبی و عروقی

فواید سونا برای دستگاه تنفسی

از دیگر فواید سونا می توان به بهبود عملکرد دستگاه تنفسی اشاره کرد. به طور کلی افزایش دمای بعد سبب می شود تا ریه ها آماده جذب اکسیژن شوند. به این ترتیب استفاده از سونا سبب می شود تا حجم ریه ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.

بهبود رشد مو با استفاده از سونا

همانطور که می دانید، یکی از مشکلات رایج ایرانی ها، ریزش شدید مو است. یکی از فواید و مزایای شگفت انگیز سونا، کاهش ریزش مو است. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، مشکل اصلی ریزش موی سر به عدم تغذیه مناسب می رسد. اما هر چه تغذیه افراد مناسب باشد اما وضعیت رگ ها و مویرگ های موجود در سر مناسب نباشد، باز هم افراد شاهد ریزش موی سر خود خواهند بود.

به طور کلی زمانی که افراد از سونا استفاده می کنند، بافت پوست با استفاده از عرق کردن، شروع به سم زدایی می کند. این عمل سبب می شود تا به طور قابل توجهی انقباض بافت پوست کاهش پیدا کند. به این ترتیب مویرگ ها و رگ های پوستی موجود در سر به خوبی می تواند جریان خون را در سطح سر به گردش درآورند‌.

به این ترتیب موی موجود در سر به خوبی می تواند تغذیه شده و پس از مدتی رشد مو به خوبی انجام می شود. به این ترتیب می توان گفت که یکی از مهمترین فواید سونا بهبود رشد مو است.

فواید سونا در بهبود عملکرد مغز

همانطور که می دانید با افزایش سن، مغز انسان دچار زوال می شود. به همین دلیل در بسیاری از افراد مسن شاهد آلزایمر هستیم. بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از سونا سبب می شود تا به طور قابل توجهی زوال عقل کاهش پیدا کند.

فواید سونا در بهبود عملکرد مغز

ورزش بهتر است یا استفاده از سونا

یکی از چالش های پیش روی افراد، این است که از ورزش استفاده کنند یا سونا؟ به طور کلی ورزش کردن توسط افراد سبب نمی شود  که سموم بدن دفع شود. چرا که با ورزش کردن، عضلات منقبض شده و به همین دلیل از دفع سموم بدن جلوگیری می شود. از طرفی در طول ورزش کردن میزان مصرف انرژی توسط بدن به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.

این در حالی است که در سونا بدن بدون آن که انرژی زیادی را مصرف کند، به خوبی می تواند سموم موجود در بدن را دفع نماید. از همین می توان گفت رو فواید سونا را به اندازه فواید ورزش کردن است. به همین دلیل است که اکثر پزشکان استفاده از سونا و ورزش را به طور همزمان به مردم پیشنهاد می کنند.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است. طراحی استخر شامل طراحی ۳D، ۲D ، طراحی تاسیسات الکتریکال و مکانیکال، طراحی ابنیه استخر به صورت محاسبات مهندسی دقیق و اجرا بر اساس طراحی انجام شده می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *