فواید سونا و جکوزی چیست ؟ + بررسی مفهوم سونا و جکوزی و فواید آن برای بدن

فواید سونا و جکوزی

فواید سونا و جکوزی برای بدن چیست؟

فواید سونا و جکوزی امروزه سبب شده تا اکثر افراد در کنار ساخت استخر ، به فکر احداث این بخش ها در منازل خود باشند. به طور کلی بیشتر پزشکان طب سنتی و جدید بر این باورند که گرما تا حد قابل توجهی می تواند در بهبود سلامتی انسان تاثیر گذار باشد. به خصوص اگر گرما به واسطه آب و یا بخار به بدن انسان برسد.

امروزه کمتر کسی است که در هنگام استفاده از استخر از سونا و جکوزی استفاده ننماید اما فواید سونا و جکوزی چیست؟ آیا استفاده از این دو می تواند تا حد قابل توجهی در سلامت افراد تاثیر گذار باشد؟ با ما همراه باشید تا به طور مفصل درباره این موضوع به بحث بپردازیم.

سونا و جکوزی چیست؟

پیش از آنکه به بیان فواید سونا و جکوزی بپردازیم بهتر است در وهله اول با این دو سیستم به طور کامل آشنا شویم.

سونا خشک

به طور کلی سونا خشک به سونایی گفته می شود که در آنجا درجه حرارت بیشتر از ۱۰۰ درجه سانتی گراد است. در این نوع از سونا عمدتا از رطوبت استفاده نمی شود. بنابراین این سونا برای افرادی که تمایل به رطوبت بیشتر هستند مناسب نیست.

سونا مرطوب

به طور کلی زمانی که از فواید سونا و جکوزی صحبت می کنیم بیشتر منظورمان سونا خشک است. عملا بسیاری از پزشکان استفاده از سونا مرطوب را برای بیماران خود توصیه نمی کنند. چرا که در این سونا منافذ موجود در پوست باز شده و کلر موجود در آب افشان شده به درون بدن راه پیدا می کند.

در این نوع از سونا همانطور که از نامش مشخص است، رطوبت بسیار زیادی وجود دارد. این رطوبت از طریق افشانه ها هر از چند گاهی در محیط مورد نظر پخش می شود. عمدتا در این نوع از سونا دما به ۶۰ درجه سانتی گراد می رسد.

جکوزی

جکوزی از جمله سیستم هایی است که در آن ها آب گرم با بدن در تماس قرار می گیرد. به طور کلی در جکوزی ها آب با فشار و دمای بسیار زیاد با بدن تماس پیدا می کند.

فواید سونا و جکوزی

همانطور که گفته شد، قرار گرفتن بدن انسان در دمای نسبتا بالا مزایای بسیار زیادی را به دنبال دارد. از جمله فواید سونا و جکوزی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

فواید سونا و جکوزی در چربی سوزی
تقویت سیستم قلبی عروقی

یکی از مهمترین فواید و مزایای سونا و جکوزی می توان به تقویت سیستم قلبی عروقی اشاره کرد. به طور کلی استفاده از این دستگاه ها سبب می شود رگ های موجود در قلب و سایر نقاط بدن تا حد قابل توجهی منبسط شود. به این ترتیب سرعت جریان خون در بدن افزایش پیدا کرده و عملکرد سیستم های قلبی و عروقی بهبود پیدا می کند.

کاهش درد های غضروفی و استخوانی

حتما شنیده اید که قرار گیری در سونا و جکوزی سبب می شود تا بدن نرم شود! به این ترتیب می توان گفت که یکی از مهمترین فواید سونا و جکوزی کاهش درد های عضلانی و استخوانی است. همانطور که گفته شد، با افزایش دما، تمامی رگ ها و عضلات موجود در بدن منبسط می شود. از طرفی دما بر روی تمامی درد های عضلانی تاثیر مستقیم می گذارد. به این ترتیب تمامی درد های عضلانی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

برطرف چین و چروک های پوستی

از دیگر فواید سونا و جکوزی می توان به کاهش چین و چروک های پوستی اشاره کرد. به طور کلی رطوبت موجود در سونا و جکوزی سبب می شود سطح پوست بدن به طور قابل توجهی مرطوب گردد. به همین دلیل استفاده از سونا و جکوزی سبب می شود تا چین و چروک های پوستی برطرف شود.

بهبود رشد مو

از دیگر فواید مهم سونا و جکوزی می توان به بهبود رشد موها اشاره کرد. به طور کلی زمانی که دمای بدن افزایش پیدا می کند، رگ های خونی موجود در سر جریان خون بیشتری را به پوست منتقل می کند‌. به این ترتیب مواد مغذی بیشتری به موی سر خواهد رسید. این مواد مغذی سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان رشد مو های سر افزایش پیدا کند.

فواید سونا و جکوزی چیست؟

سوزاندن کالری

یکی دیگر از مهمترین فواید سونا و جکوزی می توان به سوزاندن کالری و کاهش وزن اشاره کرد. به طور کلی زمانی که افراد وارد سونا و جکوزی می شوند به علت افزایش دمای سطح بدن شروع به کالری سوزی می کنند.

به طور کلی یک فرد با وزن متوسط در صورت استفاده از جکوزی می تواند تا ۳۰۰ کالری بسوزاند.

کاهش بیماری های روحی

یکی از فواید سونا و جکوزی کاهش بیماری های روحی به خصوص استرس است. به طور کلی زندگی در جوامع شهری سبب می شود تا به طور قابل توجهی سطح استرس افراد افزایش پیدا کند. حضور در سونا و جکوزی و افزایش دما سبب می شود تا استرس موجود در افراد کاهش پیدا کند. به تعبیری دیگر استفاده از سونا و جکوزی سبب می شود تا انرژی افراد افزایش پیدا کند.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با اثرات و فواید سونا و جکوزی، آشنا کنیم. در صورتی که برای طراحی و ساخت استخر و نیز نگهداری استخر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *