تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی

تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی

تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی

در این مطلب قصد داریم تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

فیلتر شنی استخر

بهتر است بدانید بهترین راه فیلتر استخر معمولا فیلتر شنی می باشد که با صاف کردن فیزیکی آب، ذرات معلق موجود در آب را جذب خواهد کرد. برخی از این ذرات مانند گل و رنگ مواد آلی، پالنکتون، باکتری ها، ذرات حاصل از خوردگی و … می باشد. بهتر است بدانید این دستگاه‌ها به صورت استوانه های تحت فشار طراحی و تولید می‌شوند که داخل ستون های فیلتر شنی توسط شن سیلیسی یا آنتراسیت پر خواهند شد.

معمولاً یک لایه ذرات درشت بر روی نازل های فیلتر شنی برای جلوگیری از گرفتگی و همچنین یک لایه ذرات ریز بر روی آن ها ریخته خواهد شد. توجه داشته باشید با عبور آب از خلل و فرج در بین ذرات شن موجود در دستگاه فیلتر شنی معمولاً مواد معلق آب گیر کرده و بدون هیچ گونه آلودگی و عاری از مواد معلق در خروجی دستگاه به دست خواهد داد می آید.

این دستگاه باعث می شود تا به افت فشار این فیلتراسیون را به همراه داشته باشد که اگر افت فشار بیشتر از حد معین باشد باعث می شود نسبت به تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی اقدام کرد و یا فیلتر را شستشو دهید. فیلتر شنی برای تصفیه آب های سطحی رودخانه‌ها یا چاه ها آب استخر همچنین حذف رنگ ها، آب برگشتی برج های خنک کن فیلتراسیون نهایی فاضلاب های صنعتی و انسانی همچنین فیلتراسیون مصرف آب آشامیدنی و صنعتی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید استفاده نکردن از فیلتر شنی مشکلات بسیاری را به همراه دارد. در استخرها به خاطر باز بودن سطح استخر اگر آب استخر متناوباً تعویض یا فیلتر نشود راکد ماندن و آلوده شدن آب به خاطر وجود مواد خارجی به خاک گرد و غبار، رشد و تکثیر میکروب ها انواع قارچ های میکروبی و تخم انگل ها و … بیماری های بسیاری را به همراه خواهد داشت.

فیلتر شنی استخر

بیماری هایی مثل یرقان، تب های روده ای، اسهال خونی، بیماری های پوستی و … امکان دارد. استفاده از فیلتر برای سازه به خصوص در استخرهای عمومی این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

انواع فیلتر شنی

فیلترهای شنی معمولاً در دو نوع ثقلی و فیلترهای شنی تحت فشار دسته بندی می شود. فیلترها معمولاً در دو نوع دستی و اتوماتیک تولید و عرضه می شود که شما می توانید از هر یک از آن ها بهره مند شوید.

شستشوی فیلتر شنی

در ادامه مبحث تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم که پس از مدتی ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر شنی جمع شده که باعث می‌شود تا افت فشار فیلتر شنی افزایش پیدا کند. اگر این افت فشار از حد معینی بیشتر شود باعث می شود تا نیاز به احیای فیلتر شنی داشته باشید. روش های مختلفی دارد که شما می توانید از آن بهره مند شوید.

به عنوان مثال برای احیای فیلتر شنی کند توسط برداشت لایه ۱۰ سانتی متر از بالای آن انجام خواهد شد. توجه داشته باشید احیای فیلتر شنی تند یا همان فیلتر ثقلی و تحت فشار توسط شستشوی معکوس انجام خواهد شد.

بهتر است بدانید برای شستشوی معکوس فیلتر شنی شیر آب ورودی فیلتر شنی بسته خواهد شد و شیر شستشوی معکوس باز خواهد شد. ورود آب از پایین به بالا باعث می شود تا بستر باعث شناور شدن بستر و همچنین جدا شدن گلوله و ذرات چسبیده به فیلتر شنی خواهد شد.

این آلودگی‌ها توسط جریان شستشوی معکوس در خارج خواهد شد و دوباره آماده سرویس دهی می شود و معمولاً همراه آب از هوا نیز استفاده خواهد شد. تمامی اغتشاش در داخل فیلتر شن افزایش پیدا کرده و ذرات گل و لای از فیلتر شنی به راحتی خارج شود.

توجه داشته باشید شدت جریان آب در شستشوی معکوس معمولاً یک جریان آب طراحی فیلتر شنی خواهد بود که جریان هوا نیز حدود ۵۰ به ازای هر متر مربع سرعت فیلتر در نظر گرفته می شود.

انواع فیلتر شنی

تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی

در ادامه مبحث تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم که قبل از اینکه اقدام به تعویض فیلتر کنید باید حتماً پمپ استخر و جکوزی را خاموش کنید. همچنین اتصالاتی که مربوط به فیلتر شنی استخر را باز کنید تا شیر کوچک پایین فیلتر استخر را باز کنید تا آب ها از آن تخلیه شود. همچنین باید شیر چند راهه فیلتر تصفیه استخر نیز باز کنید و به صورت کامل بردارید و بر روی لوله زیرین آن چسب پهن بزنید.

به گونه‌ای که دانه های ریز که به نام دانه های سیلیس می باشند وارد لوله نشود. دانه ها را از دست خارج کرده و از دانه های با کیفیت استفاده نمایید و مواد شیمیایی برای تصفیه فیلتر استفاده نمایید. توجه داشته باشید اگر شما از سیلیس با کیفیت استفاده نکنید باعث می‌شود فیلتر تصفیه استخر به صورت کلوخ شده که باید با چکش به قسمت‌های آن ضربه بزنید.

همچنین از مواد شیمیایی برای نرم شدن قسمت های کلوخه سیلیس استفاده نمایید تا جای امکان برای خرد کردن سیلیس های کلوخ استفاده نکنند. چرا که امکان دارد تا به بدنه فیلتر شنی آسیب وارد کرده و مخدوش کند و یا به صورت کامل فیلتر استخر را سوراخ کند.

پس از اینکه سیلیس های فیلتر تصفیه استخر خارج کردیم خورشیدی کف فیلتر شنی استخر را به صورت کامل بررسی کنید که اگر شکسته باشد یا .. باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. تمام سطح داخلی فیلتر تصفیه استخر را به صورت کامل بشویید و آب از شیر زیرین فیلتر استخر خارج شود که امکان دارد در این مرحله شیر فیلتر شنی استخر باید کاملاً باز کنید.

تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی

فیلتر تصفیه استخر را طبق کاتالوگی که دارید به اندازه مناسب پر کنید و سپس چسب را از لوله بردارید. دوباره شیر چند راهه فیلتر استخر را در جای خود قرار دهید؛ اتصالات را نصب کرده و شیر زیر فیلتر را ببندید. سپس شیر را بر روی حالت بک واش و یا راینس قرار دهید و پمپ را دوباره روشن کنید. توجه داشته باشید استخر توسط شیر هواگیری باید هواگیری کنید.

پمپ را خاموش نمائید و شیر هواگیری فیلتر تصفیه استخر آب بندی و اتصالات را بررسی کنید که به صورت کامل و محکم باشد. سپس شیر فیلتر شنی استخر را بر روی حالت زاینس قرار دهید و به مدت یک دقیقه پمپ را روشن کرده تا سیلیس فیلتر استخر در حالت مناسب خود قرار بگیرد.

دوباره باید پمپ استخر را خاموش کرده و شیر فیلتر شنی را بر روی حالت فیزیکی قرار دهید و پمپ استخر را روشن نمایید. در این صورت آبی شفاف و عالی در استخر خواهید داشت که از شنا کردن آن لذت خواهید برد. توجه داشته باشید فیلتر شنی استخر معمولا هر ۵ سال باید تعویض شود.

تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی را به تیم تخصصی استخرینو بسپارید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت https://estakhrino.com/  با کارشناسان در تماس باشید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

انواع فیلتر شنی کدامند؟

فیلترهای ثقلی و فیلترهای تحت فشار

تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی هر چند وقت یکبار انجام می شود؟

تعویض فیلتر شنی استخر و جکوزی هر ۵ سال انجام خواهد شد.

چرا باید فیلتر شنی استخر و جکوزی تعویض شود؟

در صورتی که فیلتر شنی استخر و جکوزی به صورت مرتب سرویس و شستشو داده شده و یا در صورت نیاز تعویض شود. در استخر آبی شفاف و عالی خواهید داشت که از شنا کردن لذت خواهید برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *